Google Pay

Google Pay to szybki i prosty sposób płacenia telefonem z systemem Android. Aplikacja ta bezpiecznie przechowuje Twoje dane i umożliwia płacenie za pomocą telefonu w sklepach stacjonarnych posiadających terminale płatnicze akceptujące płatności zbliżeniowe oraz w aplikacjach i na stronach internetowych wspierających płatności Google Pay.

Płatności mobilne za pomocą telefonu są możliwe w tysiącach miejsc - sklepach stacjonarnych, aplikacjach mobilnych czy podczas zakupów online. W sklepach można wygodnie zapłacić telefonem wszędzie tam, gdzie są akceptowane płatności zbliżeniowe - tak samo jak kartą.

Aplikacja Google Pay pozwala płacić kartą przy użyciu telefonów z systemem operacyjnym Android w sklepach, a także w wybranych aplikacjach mobilnych. Płatności zbliżeniowe kartą przy użyciu aplikacji Google Pay akceptowane są we wszystkich terminalach zbliżeniowych w całej Polsce oraz za granicą. Aby zapłacić kartą Visa lub Mastercard przy użyciu aplikacji Google Pay, wystarczy wybudzić telefon i zbliżyć go do terminala. Posiadacz karty w każdym momencie może zobaczyć historię swoich płatności w aplikacji. Aplikacja Google Pay nie przekazuje sprzedawcom prawdziwych danych karty, a tylko wirtualny numer, którego nie można wykorzystać poza aplikacją. Do aplikacji Google Pay można dodać wiele kart Grupy BPS i podczas płatności korzystać z dowolnej z nich.

Google Pay jest aplikacją instalowaną na telefonie z systemem android w wersji 4.4 lub wyższej oraz obsługującym technologię NFC (Near Field Communication) za pomocą której możliwe jest przesyłanie informacji na odległość do ok 20 cm (większość smartfonów spełnia te wymogi).

Aby zacząć korzystanie należy ściągnąć aplikację ze sklepu Google Play, zainstalować a następnie skonfigurować według wskazówek, do aplikacji możemy dodać dowolną ilość kart płatniczych, kredytowych, jak też karty lojalnościowe, podarunkowe lub rabatowe.

Aplikację można też zainstalować na zegarkach typu smartwatch z systemem Wear OS oraz NFC ale na zegarku nie dodamy kart rabatowych, lojalnościowych i podarunkowych.

Aby aplikacja mogła funkcjonować konieczne jest włączenie blokady ekranu (PIN, wzór, hasło, odcisk palca), na smartwatchu wzór lub pin, jednakże jeżeli chodzi o samą płatność wystarczy że „wybudzimy” telefon i zbliżając do terminala możemy zapłacić zbliżeniowo.

Niewątpliwymi zaletami takiego rozwiązania jest szybkość i poręczność, telefon przeważnie mamy w zasięgu ręki więc cała operacja przebiega w kilka sekund, w przeciwieństwie do karty, gdzie zazwyczaj trzeba znaleźć portfel w nim odszukać kartę itd.

Drugim aspektem jest bezpieczeństwo, Google Pay jest programem obsługującym karty, ale nie zapisuje on jej danych, podczas dodawania karty, GPay wysyła do banku żądanie wygenerowania tokena dla danej karty, po wygenerowaniu tokena gogle szyfruje te dane i od tej pory podczas realizacji płatności posługuje się zaszyfrowanym kodem karty oraz specjalnym kryptogramem weryfikowanym przez operatora kart (np. visa czy Mastercard) który na tej podstawie odnajduje naszą kartę i we współpracy z bankiem realizuje płatność.
Ponieważ program nie posługuje się bezpośrednio numerem karty unikamy możliwości zeskanowania, lub przechwycenia jej danych a dopóki telefon jest w „uśpieniu” nie ma możliwości przeprowadzenia płatności zbliżeniowej.

Należy pamiętać że program Google Pay jest aplikacją obsługującą karty i nie narzuca żadnych ograniczeń jako program, takie rzeczy jak limity czy wysokość kwoty zapłaty bez wstukiwania pinu wynikają z ustawień samej karty a nie programu w telefonie.

Google Pay obsługiwane jest też przez przeglądarkę internetową Chrome co może ułatwiać zakupy przez internet.